Uprawy

Kukurydza

Żadna inna roślina zbożowa nie przetwarza promienie słoneczne tak efektywnie, a jej plon z hektara jest największy z wszystkich upraw zbożowych. Spowodowane to jest faktem, że jest to roślina typu C4 z większą efektywnością fotosyntetyczną w porównaniu do roślin C3, którymi są inne zboża jak np.: pszenica.

Plon ziarna kukurydzy

Plon ziarna kukurydzy

Podstawowym celem każdego Rolnika jest osiągnięcie możliwie jak największego plonu kukurydzy. Istniej bardzo dużo czynników agronomicznych wpływających na plon, z których wiele jest pod kontrolą również biorąc pod uwagę przygotowanie na warunki klimatyczne i glebowe. Jednym z nich jest dobór odmiany dostosowanej do lokalnych warunków wzrostu, odpowiednia obsada roślin zapewniająca uzyskanie jednej kolby na roślinie. Aby osiągnąć wysoki plon należy dążąc do maksymalizacji liczby nasion w kolbie oraz wagi ziaren. Poprzez zbilansowane nawożenie Rolnik może osiągnąć powyższe cele.

Dowiedz się więcej jak wpływać na zwiększanie plonu ziarna kukurydzy

Program nawożenia kukurydzy
Program nawożenia kukurydzy

Program nawożenia kukurydzy

Opracowany przez naszych specjalistów Agronomów, program Yara dla nawożenia kukurydzy, pomoże Ci osiągnąć doskonałą wydajność upraw.

Zobacz więcej informacji 

Kukurydza Superstart

Yara SUPERSTART

SUPERSTRART to unikalne połączenie dwóch składników pokarmowych w postaci granulownego nawozu do stosowania posypowego.

  • Zawiera trzy formy azotu
  • Szybko uzupełnia azot i wapń
  • Odpowiednio zbilansowany bogaty skład w pełni rozpuszczlnych składników pokarmowych
  • Zmniejsza podatność na choroby fizjologiczne
  • Wpływa korzystnie na warunki glebowe, co sprzyja wykorzystaniu innych składników

Pobierz ulotkę produktową Yara SUPERSTART

Kukurydza jakość porady

Zwiększenie jakości kukurydzy

Kukurydzy przypisano różne standardy jakościowe, w zależności od kierunku jej wykorzystania. Kukurydza przeznaczona na paszę powinna zawierać dużo białka i skrobi, dla spożycia przez ludzi powinien natomiast charakteryzować się niskim poziomem wilgotności oraz wysokim ciężarem właściwym.  Odpowiednie odżywienie zapewni wysoki poziom białka i energii w ziarnie kukurydzy. Pomaga również w osiągnięciu jakości w zakiszanym materiale roślinnym.

Dowiedz się więcej jak wpływać na jakość ziarna kukurydzy

Kukurydza zdrowotność porady

Zdrowotność kukurydzy

Jedynie zdrowy, szybko rosnący łan kukurydzy w pełni odżywiony odpowiednimi składnikami pokarmowymi, mogący efektywnie wykorzystać wodę jest gwarancją osiągnięcia wysokiego plonu. Odpowiednia strategia nawożenia kukurydzy pozwala osiągnąć optymalny wzrost roślin, wolnych od różnego rodzaju stresów zewnętrznych.

Dowiedz się więcej jak wpływać na zdrowotność kukurydzy

Niedobór składników odżywczych w uprawie kukurydzy

Każdy składnik odżywczy ma ważny wpływ na żywienie roślin. Wybierz poniżej składnik odżywczy i dowiedz się więcej o objawach jego niedoboru i jego roli w uprawie kukurydzy.

Kontakt agronomiczny
Kontakt agronomiczny

Skontaktuj się z naszym Działem doradztwa agronomicznego

Narzędzia i usługi

Yara opracowała wiele pomocnych narzędzi i usług, aby podzielić się naszą wiedzą na temat optymalizacji jakości i wydajności upraw. Narzędzia są także pomocne przy wyborze odpowiedniego pakietu produktów oraz zalecanych aplikacji nawozów. Dobranie prawidłowego programu nawożenia jest podstawą zrównoważonego rolnictwa. Yara doradza rolnikom, jak osiągnąć maksymalny plon, bez straty składników odżywczych do gleby, minimalizując tym samym wpływ na środowisko.