YaraBela

YaraBela bag

Wyraz „Bela” pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza „żyzność”.

Nawozy saletrzane YaraBela,  zapewniają optymalne nawożenie azotem.  Odżywiają rośliny szybko i pewnie. Umożliwiają optymalne zbiory przy stosowaniu niższych dawek azotu z korzyścią dla środowiska oraz portfela rolnika. Generują wysoką jakość ziarna i zmniejszają nadwyżkę bilansową azotu. 

YaraBela to skuteczne i bezpieczne produkty dla roślin. Obniżają także zapotrzebowanie na wapno i dostarczają magnez.

Dzięki swoim właściwościom fizycznym są bardzo korzystne i łatwe w stosowaniu oraz przechowywaniu. 

Nasza oferta nawozów YaraBela jest skierowna glównie dla takich upraw, jak rzepak, zboża, kukurydza, ziemniak,  burak cukrowy.

Nawozy YaraBela oferują skutecznie działającą kompozycję składników odżywczych. Są oparte na dwóch formach azotu: azotanowej i amonowej, w optymalnej proporcji, co gwarantuje wysoką skuteczność wykorzystania azotu oraz jego równomierną dostępność po zastosowaniu. 

Produkty YaraBela mogą zwierać również siarkę oraz magnez, które zapewniają te składniki, bez potrzeby stosowania dodatkowych produktów.  Potrzeba tych drugorzędnych składników pokarmowych, jest często niedoceniana.  Oba te minerały są niezbędne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju roślin.  

Siarka odgrywa ważną rolę w metabolizmie roślin i znacząco podnosi wykorzystanie azotu. Bierze udział w produkcji białka, chlorofilu, enzymów, koenzymów oraz witamin. Poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji siarki do atmosfery, spowodowały niedobór tego składnika pokarmowego w glebach, dlatego należy starannie i efektywnie uzupełniać ten pierwiastek, poprzez prawidłowe nawożenie. 

Magnez jest niezbędny do procesu fotosyntezy. Niedobór magnezu hamuje metabolizm rośliny. Jest niezbędny dla optymalnego wchłaniania innych składników odżywczych, jak również syntezy białek, tłuszczów i cukrów. Magnez łatwo wypłukuje się z gleby, przez co brakuje go często w glebach lekkich i piaszczystych. 

Podstawowymi produktami, które oferujemy z gamy nawozów YaraBela, są: YaraBela NITROMAG  (Extran 27) oraz YaraBela Sulfan.

Bezpieczeństwo YaraVita

Nawozy YaraBela są źródłem zrównoważonego azotu, opartego na dwóch formach:  azotanowej i amonowej w optymalnej proporcji, co gwarantuje wysoką skuteczność wykorzystania azotu oraz jego równomierną dostępność po zastosowaniu.

Wysoka jakość składników pokarmowych:

 • Azot azotanowy - jest natychmiast wychwytywany przez rośliny, co zapewnia szybkie i skuteczne odżywnie uprawy.
 • Aktywny magnez - daje zdrowy plon
 • Efektywna siarka - podnosi jakość plonu i wpływa pozytywnie na czynniki ekonomiczne i środowiskowe.
 • Wszystko w jednym nawozie - połączenie niezbędnych składników odżywczych w każdej, pojedynczej granulce, zapewnia optymalne nawożenie.

Nawozy z gamy YaraBela są produkowane w europejskich fabrykach Yara, które są jednymi z najbardziej wydajnych na świecie i dają najwyższą gwarancję jakości i czystości produktów. Dostarczamy wysokiej jakości nawozy dla rolników na całym świecie. Nasi specjalistycznie wykwalifikowani pracownicy, utrzymują ścisłą kontrolę nad całym procesem produkcji, stosując najnowsze technologie. 

Nawozy są prdukowane przy wykorzystaniu azotu z atmosfery. Proces ten wymaga energii, a zatem uwalnia CO2, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. W związku z nieustannymi udoskonaleniami, nasze europejskie fabryki, działają obecnie blisko teoretycznego minimum enegretycznego i są pod tym względem jednymi z najlepszych na świecie. Oprócz CO2, produkcja nawozów uwalnia również N2O, gaz o silnych właściwościach cieplarnianych. Koncern Yara rozwinął prawnie zastrzeżoną technologię katalizatorów do obniżania emisji N2O, uwalnianego podczas produkcji. Od 2004 roku udało nam się zmniejszyć szkodliwe emisje do atmosfery o 45%.

Yara jest zobowiązana do produkcji i sprzedaży produktów najwyzszej jakości, w ramach najlepszych  praktyk. Wszystkie nasze fabryki, wytwarzające nawozy, posiadają certyfikaty ISO 9001 oraz 14001. Nasze wysokie standardy jakości ,staramy się przekazywać wszystkim kontrahentom w łańcuchu dostaw, z którymi współpracujemy.

Nawozy YaraBela są oparte na azocie w formie azotanowej, która jest znacznie bardziej wydajna od pozostałych form azotu. Produkty YaraBela są naturalnym wyborem rolników, którzy dbają zarówno o wydajność swoich plonów, jak i środowisko.

Agronomiczna wydajność i korzyści dla środowiska

 • Wysoka efektywność azotu - azot w formie azotanowej jest łatwo i szybko pobierany przez rośliny, co zmniejsza jego straty i zapewnia najwyższą efektywność wykorzystania. 
 • Zalety rozsiewania - mechaniczna, jednorodna jakość granul w nawozach YaraBela i wysoka gęstość nasypowa, zapewniają optymalne warunki do rozsiewania nawozów oraz ich równomiernego rozkładu w polu.  
 • Wysoka wydajność - przy dawkach azotu na porównywalnym poziomie,  dzięki nawozom YaraBela, jest możliwe osiągnięcie wydajności wyższej o 2-5 %, niż przy nawozach na bazie mocznika.
 • Wysoka zawartość białka - nawozy YaraBela w porównaniu z innymi produktami, przyczyniają się do wzrostu zawartości białka na poziomie 0,3 – 0,9 % (przy stosowaniu identycznych dawek).
 • Niski poziom zakwaszenia - dzięki zawartości dolomitu w nawozach YaraBela, zmniejsza się zakwaszanie gleby i potrzeba jej wapnowania.
 • Ślad węglowy - 12,5 % niższy ślad węglowy cyklu życiowego nawozów YaraBela w porównianiu do mocznika.
 • Utlenianie - straty z nawozów YaraBela na poziomie 1-3 % w porównaniu, aż do 27% mocznika, przy identycznych dawkach azotu.
 • Wypłukiwanie - możliwość kontroli wypłukiwania azotu z nawozów YaraBela, dzięki niższym dawkom i szybszemu pobraniu azotu przez rośliny.
 • Niski wskaźnik środowiskowy - 46,6 % niższy wskaźnik środowiskowy dla nawozów YaraBela w porównianiu do mocznika, przy identycznych dwakach azotu.
Bezpieczne postępowanie z nawozami

Bezpieczne postępowanie z nawozami

Wybierz link poniżej, aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego obchodzenie się z nawozami.

Bezpieczne postępowanie z nawozami