Czynniki wpływające na jakość bulw ziemniaka

Istnieją trzy podstawowe kryteria wpływające na jakość ziemniaków, są to jakość bulw: jakość skórki bulw, jakość przechowywania oraz jakość kulinarna. Zrównoważone nawożenie roślin jest istotnym ogniwem na drodze sprostania wszystkim kryteriom jakościowym.

Jakość bulw

Jakość bulw, niezależnie od tego, czy jest to zawartość suchej masy, zawartość skrobi, zaburzenia wewnętrzne czy wartości smakowe jest ważna dla ostatecznego odbiorcy.

Azot stymuluje wzrost liści i bulw, maksymalizuje produkcję skrobi. Fosfor podtrzymuje zieloność liści i wzrost bulw, wpływa również na jakość i zawartość skrobi. Potas zwiększa pobranie wody i produkcję suchej masy, pomaga przeciwdziałać zniszczeniu liści. Wapń minimalizuje rdzawość i plamistość miąższu. Magnez wspomaga procesy fotosyntetyczne, powoduje optymalny wzrost roślin. Bor wspomaga redukcję rdzawości miąższu i enzymatyczne ciemnienie miąższu.

Wygląd skórki zewnętrznej

Wygląd skórki staje się coraz bardziej istotny, konsumenci oczekują ziemniaków o czystej, atrakcyjnie wyglądającej skórce, w szczególności kiedy kupują ziemniaki luzem lub w opakowaniu pozwalającym zobaczyć kłęby. Bulwy o powierzchni porażonej chorobami nie tylko są mniej atrakcyjne, ale gorzej się przechowują.

Zrównoważone nawożenie powoduje zmniejszenie zaburzeń chorobowych związanych ze skórką bulw ziemniaków i poprawia wygląd skórki. Wapń wzmacnia skórki bulw powodując lepszą odporność na choroby. Bor wspomaga efekt wapnia poprzez zwiększenie jego pobrania potrafiąc zmniejszyć wielkość porażenia parchem zwykłego i innych chorób. Cynk może zminimalizować parcha prószystego ziemniaka, siarka redukuje parcha prószystego i zwykłego.

Przechowywanie i właściwości kulinarne

Jakość przechowalnictwa oraz właściwości kulinarne są wartościami, które nie mogą zostać pominięte. To, że plon został zebrany nie oznacza, że praca się skończyła. W większości krajów ziemniaki muszą być przechowywane, aby zapewnić dostępność produktu w trakcie całego rok. Bulwy, które są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne czy przebarwienia przechowują się lepiej oraz zachowują lepsze właściwości kulinarne.
Zbilansowane nawożenie roślin przed zbiorem ma duży wpływ na jakość przechowalnictwa oraz właściwości kulinarne. Potas, wapń, magnez i bor mają pozytywnych wpływ na powyższe cechy, poprzez redukcję ilości uszkodzeń bulw, ciemnienia i odbarwień miąższu.

Zespół Agronomów
Zespół Agronomów
Doradztwo agronomiczne dla upraw rolniczych

Zalecenia Yara dotyczące uzyskania ziemniaków o optymalnych właściwościach jakościowych