Światowe plony pszenicy


Pszenica jest dominującym zbożem spożywczym w handle światowym, ze średnią produkcją na poziomie 650-685 mln ton, spożyciem rocznym na poziomie 654-600 mln ton oraz zapasami na poziomie 160-190 mln ton.

Chiny są największym na Świecie producentem pszenicy z produkcją roczną na poziomie 130 mln ton, następnie Indie (90 mln ton), następnie USA i Rosja z produkcją przekraczającą 60 mln ton.

 

 

Światowe plony pszenicy są bardzo zróżnicowane między poszczególnymi kontynentami. Umiarkowany klimat centralnej i północnej Europy sprawia warunki do osiągania bardzo wysokich plonów, przy jednoczesnym występowaniu warunków ekstremalnych: susza, chłód, temperatury poniżej wymaganych. Zakres plonów wynosi od 9,86 t/ha w Irlandii do 0,31 t/ha w Wenezueli. Aktualny rekord świata pod względem zebranego plonu osiągnięto w marcu 2020 roku w Nowej Zelandii - 17,389 t/ha. Obecnym problemem jest poziom osiąganych plonów w wielu krajach, gdyż w obecnych czasach zabezpieczenie odpowiedniej ilości żywności stale rosnącej populacji jest dużym wyzwaniem.

Pszenica - kluczowe fakty