Uprawy

Jabłoń

Wysoki plon jabłek lub gruszek o odpowiedniej jakości to wynik wielu czynników uprawy do których zalicza się m.in.: dobór odmiany oraz podkładki, system prowadzenia uprawy, cięcie, ochrona, jak również cały szereg czynności okołozbiorczych związanych, m.in. z wyznaczeniem optymalnego terminu zbioru oraz pozbiorczych związanych z przechowywaniem owoców.

Plon owoców ziarnkowych

Plon owoców ziarnkowych

Wzrastające wymagania konsumentów i odbiorców dotyczące jakości uzyskiwanych owoców wymagają odpowiedniego dostosowania agrotechniki w uprawach sadowniczych. Jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych kształtujących jakość i wielkość plonu jest nawożenie. Wybór odpowiednich nawozów do nawożenia sadów nie powinien ograniczać się tylko do ceny nawozów, ale także powinien brać pod uwagę ich skuteczność. Skuteczność po zastosowaniu związana jest ze wszystkimi cechami fizycznymi nawozu, takimi jak.: odpowiednia wielkość granuli, ciężar nasypowy, twardość, jak i wszystkimi cechami chemicznymi, związanymi z zawartością oraz formami składników pokramowych, które deklaruje producent.

Dowiedz się więcej jak wpływać na zwiększanie plonu owoców ziarnkowych

Program nawożenia jabłoni
Program nawożenia jabłoni

Program nawożenia jabłoni

Zapoznaj się z rekomendowanym przez Yara kompleksowym programem nawożenia jabłoni.

Zobacz więcej informacji 

Zdrowotność owoców ziarnkowych

Zdrowotność owoców ziarnkowych

Jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych jest nawożenie mineralne, dzięki któremu można uzyskać zdrowe uprawy, poprzez wprowadzenie niezbędnych składników pokarmowych dla roślin . Wszelkie niedobory składników odżywczych zmniejszają plonotwórczy potencjał genetyczny danego gatunku.

Nie w pełni zdrowe uprawy nie będą zyskowne, gdyż produkty pochodzące stamtąd nie będą  spełniać oczekiwań konsumentów. Rośliny niedokarmione, które nie są w dobrej kondycji mają słabsze mechanizmy obronne; mniejszą tolerancję na choroby grzybowe, szkodniki  i stres abiotyczny, co wpływa na ogólny ich wzrost i jakość. Porażone i słabe uprawy sadownicze nie dostarczą wartościowych i odżywczych plonów. Tylko zdrowe rośliny zapewnią zdrową żywność.

Poprawa jakości owoców ziarnkowych

Poprawa jakości owoców ziarnkowych

Nawożenie nawozami mineralnymi, ma na celu dostarczenie wszystkich składników odżywczych wymaganych przez rośliny w celu wydania wysokiego plonu o odpowiedniej jakości, dostosowanego do wymagań konsumentów. Wszelkie niedobory w odżywianiu ograniczają potencjał plonotwórczy oraz najbardziej wymagane cechy owoców, poszukiwane przez odbiorców.

Dowiedz się więcej na temat zdrowotności owoców ziarnkowych

Narzędzia i usługi

Yara opracowała wiele pomocnych narzędzi i usług, aby podzielić się naszą wiedzą na temat optymalizacji jakości i wydajności upraw. Narzędzia są także pomocne przy wyborze odpowiedniego pakietu produktów oraz zalecanych aplikacji nawozów. Dobranie prawidłowego programu nawożenia jest podstawą zrównoważonego rolnictwa. Yara doradza rolnikom, jak osiągnąć maksymalny plon, bez straty składników odżywczych do gleby, minimalizując tym samym wpływ na środowisko.

Yara N-Tester

Yara N-Tester

Yara N-Sensor

Yara N-Sensor

Yara Tankmix

Yara Tankmix