Plon owoców ziarnkowych
Stan odżywienia wieloletnich upraw sadowniczych to wynik wielu czynników, takich jak odmiana, podkładka, rodzaj i zasobność gleby w składniki pokarmowe, stan zdrowotny plantacji oraz wielkość plonu w poprzednim sezonie, a także rozkład temperatur, opadów podczas jesieni i zimy. Odżywienie jest również związane z ilością i jakością zastosowanych w poprzednim roku, jak i w bieżącym sezonie nawozów.
Nawożenie drzew ziarnkowych
Kompleksowe i wielostronne podejście do nawożenie drzew ziarnkowych w celu uzyskania wysokiego plonu z najwyższą jakością owoców jest niezbędne. Każdy składnik pokarmowy spełnia określone funkcje, a jego niedobór powoduje ograniczenie potencjału plonotwórczego i obniżenie jakości owoców.
Azot i potas są podstawowymi plonotwórczymi składnikami pokarmowymi, które wpływają na: wzrost pędów i liści, kwitnienie oraz zawiązywanie, wzrost, dojrzewanie i wybarwianie owoców.
Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania włośników (najmniejszych części systemu korzeniowego), wpływa na zdrowotność owoców, zmniejsza podatność owoców na choroby fizjologiczne oraz polepsza właściwości przechowalnicze.
Fosfor odpowiada za: wczesny wzrost oraz odpowiedni rozwój systemu korzniowego, dostarcza energii do procesów kwitnienia, zapylania, zapłodnienia, wpływa na jędrność oraz wybarwienie owoców;.
Magnez i mangan wpływają na aktywność fotosyntezy, regulują rozwój, dojrzewanie i wybarwianie owoców.
Niska dostępność mikroelementów ogranicza plon. Szczególnie ważne w okresie kwitnienia dla ziarnkowych są bor i cynk, które polepszają odporność na niskie temperatury, a także stymulują podziały komórkowe w młodych częściach roślin.