Odpowiednie ustawienie rozsiewacza i kalibracja, są niezbędne dla prawidłowego i skutecznego procesu rozsiewania nawozu. Dzięki takiej praktyce rośliny otrzymują wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. Istnieją również 3 praktyki, które mogą pomóc w procesie skutecznego wysiewu nawozów.

1. Nie doprowadzić do wylegania 

Azot jest jednym z głównych czynników wzrostu plonów. Ale uwaga: nierównomierny wysiew powoduje, że w niektórych miejscach jest za dużo azotu, a w innych za mało. Nadmiar azotu powoduje tworzenie wysokich, cienkich źdźbeł, które są zbyt słabe, aby się utrzymać; jest to znane, jako wyleganie. Położone rośliny są trudniejsze do zbioru i zjawisko to prowadzi do strat w plonach, ponieważ nie wszystkie ziarna można zebrać. Nierówne nawożenie azotem powoduje nieregularne dojrzewanie łanu. Podsumowując, nierównomierny wysiew jest kosztowny i powinno się tego unikać.

 

2. Widoczna różnica przy nierównomiernym poziomie białka

Nierównomierne rozłożenie nawozu na polu i wyleganie są dwiema konsekwencjami niedokładnego wysiewu, które są łatwe do wskazania. Ale jest więcej skutków nierównomiernego wysiewu, które są widoczne dopiero po zbiorach. Jednym, którego z pewnością należy unikać, jest niewyrównany poziom białka w plonie.
Niewyrównany poziom białka może ostatecznie obniżyć średnią dla całego zbioru, powodując, że będzie on niższy, niż wymagania jakościowe, co przekłada się na realny zysk dla Rolnika.

 

3. Pozostałości nawozu

Błędy popełnianie podczas złych praktyk wysiewu nawozów są kosztowne, ponieważ marnuje się nawóz, ryzykuje utratą plonu, znacznie wpływają na jakość uprawy, terminowe żniwa, zwiększa się również ryzyko wylegania i niewyrównaną zawartość białka. Czas poświęcony na ustawienie prawidłowego wysiewu, może okazać się najcenniejszą inwestycją w zarządzaniu uprawami.

Jakie są straty finansowe, gdy rozsiewacz nie jest prawidłowo skalibrowany?

Według doświadczeń przeprowadzonych przez Yara, średnia poprawa wydajności wynosi średnio 3,0%, przy porównaniu kowariancji 10% z kowariancją 34%. Axel Link, starszy naukowiec w ośrodku badawczym Hanninghof w Yara, opracował model, który ilustruje możliwe straty N na hektar.

 

Dowiedz się więcej na temat prawidłowego wysiewu


Mogą Cię również zainteresować:

Sprawdź efektywność wykorzystania azotu w swoim gospodarstwie!

Nasz kalkulator efektywnego wykorzystania azotu oszacuje wydajność Twojego gospodarstwa i zasugeruje, co można zrobić, aby ją poprawić.

Sprawdź efektywność swojego gospodarstwa >

Rozwiązania saletrzane Yara