Wybór odpowiedniego nawozu jest podstawowym czynnikiem zwiększenia efektywności upraw.

Ważne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej dawki azotu - upewnij się, że nie stosujesz ani za dużo, ani za mało N.

Stosowanie rozwiazań saletrzanych jest częścią procesu zwiększania efektywności, który zaczyna się jeszcze przed zastosowaniem nawozu i przynosi korzyści na długo po sezonie i żniwach.

Oto jak rozwiązania saletrzane mogą pomóc Twojemu gospodarstwu zwiększyć efektywność przed, w trakcie, i po nawożeniu:

Przed nawożeniem: precyzyjny pomiar dla wyznaczenia odpowiedniej dawki

Bez odpowiednich danych, dotyczących potrzeb roślin w określonych warunkach, jest bardzo trudno wyznaczyć odpowiednią dawkę. Za niska dawka spowoduje zubożenie gleby i plony o słabej jakości. Zbyt wysoka dawka spowoduje, nie tylko stratę pieniędzy przeznaczonych na nadmierne nawożenie, ale pozostawi nadmiar N w glebie, co może spowodować negatywne znaczenie dla środowiska.

Precyzyjny pomiar na polu, przeprowadzony za pomocą nowoczesnych narzędzi, jak Yara N-Tester, pomoże wskazać dokładne potrzeby roślin. W konsekwencji pomoże w uzyskaniu optymalnego plonu pod względem ilości, ale i jakości.

Podczas zabiegu nawożenia: odpowiednie i równomierne nawożenie na polu

Odpowiednie, ale i równomierne rozprowadzenie nawozu na polu jest również podstawą maksymalizacji efektywności nawożenia. Ze względu, na wysoką gęstość, saletra amonowa zapewnia bardziej dopasowane i dokładniejsze rozprowadzanie nawozu. Zwłaszcza w różnych warunkach pogodowych, ponieważ nawet lekki wiatr może powodować znaczne błędy rozsiewania nawozów, opartych na moczniku.

Dla ulepszenia procesu wysiewu, Yara oferuje narzędzie, które ułatwia zastosowanie odpowiedniej dawki, dopasowanej do potrzeb na poszczególnych miejscach pola. Yara N-Sensor i Atfarm stanowią narzędzia, oparte na działaniu z poziomu pola i satelity. Wyznaczają one mapy nawożenia oparte na potrzebach roślin.

Wave1_Efficiency_ProteinContent-PL.jpg

Po nawożeniu: lepsze pobranie to  większy plon i mniejsze straty azotu

Rośliny preferują azotany. Absorbują je szybko i łatwo, co powoduje, że rośliny stają się zdrowsze i lepszej jakości, dodatkowo zawierają więcej składników odżywczych.

Wybór nawozów saletrzanych spowoduje, zatem wyższe plony przy każdym kilogramie zastosowanego nawozu. Doświadczenia polowe przeprowadzone przez Yara wskazały, że nawożenie oparte o nawozy saletrzane przyniosły wzrost plonu o 9%, w stosunku do zastosowania mocznika, przy identycznej dawce N.

Szybkie pobranie nawozów saletrzanych, podział dawek i zastosowanie odpowiedniej dawki N, daje większą kontrolę i pozwala ograniczyć nadmiar azotu, pozostający w glebie po tym, jak rośliny pobiorą potrzebne im składniki odżywcze. Nadmiar azotu pozostały w glebie po zbiorach, może przedostać się poniżej strefy korzeniowej i wypłukać do wód gruntowych.

Nawozy saletrzane mają niski wpływ na zakwaszenie gleby – dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze wydane na wapnowanie.

Wave1_Efficiency_LimeDemand-PL.jpg

 


Mogą Cię również zainteresować:

Sprawdź efektywność wykorzystania azotu w swoim gospodarstwie!

Nasz kalkulator efektywnego wykorzystania azotu oszacuje wydajność Twojego gospodarstwa i zasugeruje, co można zrobić, aby ją poprawić.

Sprawdź efektywność swojego gospodarstwa >

Rozwiązania saletrzane Yara