Zastosuj odpowiednie ustawienia

Chcesz mieć pewność, że cały nawóz wysiewany jest dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Oto jak to zrobić.

Po pierwsze, należy pamiętać, że prawidłowe ustawienie maszyny do rozsiewania zależy od właściwości fizycznych nawozu: wielkości frakcji granul, gęstości nasypowej i sypkości mają wpływ na ustawienia kalibracji rozsiewacza nawozu.

Różne rodzaje nawozów - a nawet ten sam nawóz z różnych zakładów produkcyjnych - mogą wymagać różnych ustawień. Zawsze sprawdzaj informacje na opakowaniu nawozu i pamiętaj, aby zmieniać ustawienia za każdym razem, gdy przełączasz się na inny rodzaj nawozu.

Prawidłowe ustawienia znajdziesz w tabelach producenta rozsiewacza. Są one oparte na testach w idealnych warunkach na stanowiskach testowych i dostarczają informacji o tym, jak ustawić rozsiewacz dla optymalnego równomiernego rozprowadzania przy żądanej dawce (kg / ha) i przy określonej szerokości roboczej.

Fertiliser spreader calibration

Ustaw rozsiewacz na odpowiedniej wysokości nad uprawą, gdy jesteś na polu. Pomiar ten znajduje się również w tabelach producenta rozsiewacza (linki poniżej na stronie).

Następnie wyreguluj kąt, pod którym nawóz trafia w tarczę, ponieważ to determinuje odległość, na jaką będzie rozrzucany nawóz.

Ostatnią korektą, którą należy wykonać przed sprawdzeniem, czy rozsiewacz działa prawidłowo, jest regulacja natężenia przepływu, ponieważ ma to wpływ na ilość stosowanego nawozu na hektar. Ponownie zapoznaj się z instrukcjami producenta rozsiewacza, by móc skorzystać w pełni z możliwości sprzętu.

Aby upewnić się, że osiągniesz najlepszy możliwy efekt rozsiewu, możesz wykonać test z tacami, wykorzystując określoną kombinację ustawień rozsiewacza i nawozu.

Prosty test z tacami pomoże ci dobrać właściwe ustawienia, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nawóz jest równomiernie rozprowadzony na całej szerokości przejazdu. Osobny test powinien być przeprowadzony dla różnych nawozów. Możesz to zrobić samodzielnie lub zatrudnić profesjonalistę, w celu przeprowadzenia testów.

Kiedy rozsiewacz jest już skalibrowany, jesteś gotów by wysiewać nawóz. Tutaj przeczytasz nasze porady dotyczące wysiewu.

Ustawienia rozsiewaczy nawozów

Aby mieć pewność, że znajdziesz odpowiednie ustawienia rozsiewacza dla nawozów, Yara regularnie dostarcza swoje nawozy różnym producentom rozsiewaczy. W ten sposób mogą zaktualizować ustawienia regulacji rozsiewacza dostępne na ich stronach internetowych.

Użyj poniższych linków, aby wybrać producenta rozsiewacza i wejść na stronę ustawień kalibracji.

A może pójść o krok dalej? Dowiedz się więcej o Yara N-Sensor, który zapewnia, że właściwa i optymalna dawka nawozu jest stosowana w każdej części pola.
Yara N-Sensor

Yara N-Sensor

N-SensorTM jest narzędziem, montowanym na dachu traktora. N-SensorTM pomaga rolnikom mierzyć poziom azotu w uprawach zbóż oraz rzepaku.