Odświeżanie katalizatora

Katalizatory to jeden z najdroższych elementów systemu SCR – DeNOx w elektrowni. Mają one ograniczoną żywotność. Aby zmniejszyć koszty konserwacji oraz zaoszczędzić koszty związane z wyminą katalizatorów, Yara opracowała proces odświeżania, który odwraca proces starzenia katalizatorów oraz przywraca ich aktywność.

Proces ten można zastosować w mobilnej instalacji do odświeżania bezpośrednio na obiekcie. W związku z tym nie ma konieczności transportu katalizatora, co zmniejsza czas postoju zakładu do minimum. W połączeniu z naszym zaawansowanym programem zarządzania katalizatorem, koszty eksploatacyjne jak i konserwacji można zmniejszyć w znacznym stopniu.

Przegląd korzyści

  • Wydłużenie żywotności katalizatora
  • Koszty odświeżania katalizatora są jedynie ułamkiem w porównaniu z kosztem nowego katalizatora
  • Nie ma konieczności transportu katalizatora przez zastosowanie mobilnej instalacji do regeneracji
  • Minimalny czas postoju zakładu
  • Możliwość przywrócenia pełnej aktywności katalizatora
  • Proces jest odpowiedni dla wszystkich typów katalizatora, niezależnie od producenta i rodzaju paliwa

Dlaczego warto wybrać Yara

Technologia odświeżania katalizatora firmy Yara obejmuje patenty oraz własną wiedzę Yara dotyczącą technologii odświeżania katalizatorów na bazie kąpieli wodnej, realizowanej na obiekcie.

Metody Yara obejmują przywracanie wydajności zużytym katalizatorom w instalacjach SCR po procesach dezaktywacji, które wystąpiły podczas użytkowania, w tym, ale nie wyłącznie zatykanie przez popiół w tym popiół o dużych cząstkach (tzw.popcorn ash), zatykanie przez niespalony węgiel, zatykanie przez wodorosiarczan amonu, dezaktywacja przez metale alkaliczne oraz alkaliczne związki chemiczne oraz dezaktywacja poprzez inne związki metali.

Katalizatory w instalacji SCR mogą być dowolnego typu katalizatorami dostępnymi na rynku, jak: plaster miodu, płytowy i tym podobne.

Piotr Wysocki
Piotr Wysocki
NOx Sales Manager Environmental Solutions Industry & Maritime