listopada 05, 2020

Sytuacja polowa - tydzień 45

Według: Marek Tarczyński

Pomimo, że dni są coraz krótsze i zmierzamy ku zimie, to obecne warunki pogodowe nie wskazują na koniec wegetacji.

Zboża ozime:

Wysoka temperatura, jak na tę porę roku i brak nocnych przymrozków sprawia, że nawet zboża siane w późnych terminach mają szansę osiągnąć optymalną fazę rozwojową,  przed spoczynkiem zimowym. Obecne warunki pogodowe: temperatura i wilgotność, to także zagrożenie, ponieważ sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych oraz żerowaniu szkodników. Dlatego przypominamy o lustracji upraw, aby już we wczesnym stadium, móc zaobserwować  zagrożenia.  W przypadku konieczności wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin,  możliwe jest ich łączenie z nawożeniem dolistnym YaraVita KOMBIPHOS, które wpłynie pozytywnie m.in. na rozwój systemu korzeniowego, przez wysoką zawartość fosforu oraz odżywienie, przez zawartość pozostałych składników pokarmowych: potas, magnez, mangan, i cynk.

Rzepak ozimy:

Rzepaki zależnie od lokalizacji plantacji,  wyglądają bardzo zróżnicowanie. W miejscach, gdzie wschody były utrudnione przez niekorzystne warunki pogodowe, jest problem z prawidłową obsadą. Natomiast w tych regionach kraju,  gdzie warunki siewu i wzrostu były bardziej łaskawe,  rośliny wyglądają obiecująco. Podobnie jak w zbóżach,  plantacje rzepaku narażone są na atak ze strony szkodników i patogenów. Ciągły wzrost, niezahamowany niskimi temperaturami może doprowadzić do niedoboru boru, który objawia się poprzez powstanie kawern w korzeniach. Zalecamy, jeśli warunki na to pozwolą, zasilenie plantacji YaraVita BORTRAC, który zastosowany łącznie z YaraVita KOMBIPHOS wzmocni, jakże ważny w rzepaku,  palowy system korzeniowy.

Pozostałe uprawy:

W całej Polsce trwają zbiory buraków, kukurydzy i ziemników. Mamy nadzieje,  że pogoda pozwoli dokończyć żniwa, ponieważ na niktórych polach jest jeszcze przewidziany siew pszenicy.