Czerwone przebarwienia liści

Jeżeli liście kukurydzy osiągają czerwone przebarwienia, należy przeanalizować możliwości , które mogły to spowodować. Należy pamiętać, że niektóre odmiany naturalnie przebarwiają liście na kolor czerwony, również niskie temperatury, powodujące zakłócenia w metabolizmie roślin, mogą skutkować takim objawem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać analizę chemiczną materiału roślinnego do prawidłowego zdiagnozowania niedoborów.

Niedobór fosforu

Fosfor

Ciemnozielony kolor liści i łodyg z purpurowymi krawędziami liści jest najprawdopodobniej przyczyną akumulacją antocyjanin stanowiących skutek niedoboru fosforu. Symptomy są największe, kiedy gleba jest mokra i zimna.

Magnez i potas

W późniejszych fazach niedoboru magnezu (najpierw żółte później białe odbarwienia) mogą występować czerwono-purpurowe przebarwienia powodujące zamieranie wierzchołków i brzegów liściowych. Niedobory pojawiają się częściej na glebach piaszczystych, kwaśnych, gdzie magnez ulega wymywaniu. Podobne objawy charakteryzują niedobór potasu. Trudno jest odróżnić objawy niedoboru magnezu od potasu, ponieważ są bardzo zbliżone.

Zespół Agronomów
Zespół Agronomów
Doradztwo agronomiczne dla upraw rolniczych