Mocznik Techniczny

Firma Yara jest jednym z wiodących na świecie producentów mocznika. Posiada 30 fabryk na całym świecie, w tym główne zakłady w La Havre we Francji, Sluiskil w Holandii i Brünsbuttel w Niemczech, które zaspokajają potrzeby naszych klientów. Ta bezkonkurencyjna baza produkcyjna gwarantuje niezawodność w dostawach mocznika technicznego na całym świecie, dla różnych zastosowań przemysłowych.

W zależności od zapotrzebowania firma Yara oferuje mocznik w postaci granul z substancją przeciwzbrylającą lub bez niej. Granulowany mocznik stosuje się również jako nawóz.

Więcej informacji na temat oferowanego przez nas mocznika wykorzystywanego jako nawozu w rolnictwie i programów odżywiania mineralnego upraw.

Christian Saalwächter
Christian Saalwächter
Sales Manager

Różne zastosowania mocznika technicznego

 • Mocznik do klejów i żywic: dla przemysłu desek boazeryjnych, jako podstawowy surowiec w produkcji płyt wiórowych, płyt MDF, podłóg laminowanych i laminatów dekoracyjnych przy produkcji mebli.
 • Mocznik dla przemysłu drzewnego: stosowany głównie w substancjach wiążących do płyt MDF (płyt pilśniowych o średniej gęstości), surowych płyt wiórowych oraz cienkich płyt wiórowych.
 • Mocznik dla branży produktów zdrowotnych i kosmetycznych: Mocznik stosuje się jako substancję utrzymującą wilgoć w emulsjach nawilżających i kremach,np. w kremach do depilacji i szamponach. Mocznik dostarczany przez firmę Yara jest produktem o wysokiej czystości chemicznej i może być dostarczany jako "czysty" mocznik, niepoddany obróbce; wytworzony jest w warunkach fabrycznych zgodnie z normą FAMI-QS. Obowiązkiem klienta jest upewnienie się, czy zakupiony mocznik jest odpowiedni dla jego potrzeb i stosowny dla danej aplikacji.
 • Inne zastosowania przemysłowe: Mocznik do obróbki metali, w garbarstwie, do uzdatniania wody (jako źródło azotu), w przemyśle budowlanym i w inżynierii lądowej (jako spoiwo dla izolacji) oraz w rozwiązaniach stosowanych w okresie zimowym (odśnieżanie i odladzanie powierzchni).

Mocznik na paszę dla zwierząt

Cow

Dzięki naciskowi na jakość przy produkcji mocznika na paszę dla zwierząt firma Yara od 20 lat zaopatruje rolników w najwyższej jakości produkty noszące nazwę handlową Rumisan. Nasze fabryki w La Havre we Francji i w Brunsbüttel w Niemczech wdrożyły program HACCP zgodnie z europejskimi rozporządzeniami WE 178/2002 i WE 183/2005, jak również wzięły udział w certyfikacji ISO 9001, ISO 14001 i ISO 18001.

Mocznik w paszy jest stosowany jako dodatek odżywczy dla zwierząt hodowlanych klasyfikowanych jako przeżuwacze; takich jak bydło, owce i kozy. Jako źródło azotu niebiałkowego mocznik nie może być spożytkowany przez zwierzę bezpośrednio. Wspomaga on natomiast wzrost drobnoustrojów w żwaczu, dostarczając im amoniaku do syntezy białek bakteryjnych, i w ten sposób zwiększa strawność paszy oraz jej wchłanianie. Mocznik zawierający 46% azotu charakteryzuje się teoretyczną zawartością białka wynoszącą 288%, jest więc bardzo skuteczny w zwiększaniu stężenia białka w porcjach paszy podawanych przeżuwaczom.

Wytwarzanie mocznika technicznego

Mocznik wytwarza się w reakcji amoniaku z dwutlenkiem węgla, w wyniku której powstaje gorący "stop". Po zmieszaniu z wodą ten stopiony na gorąco płyn staje się wodnym roztworem mocznika lub surowcem do wytwarzania granulek mocznika krystalicznego.

 • Granulowany mocznik techniczny posiada wiele zastosowań przemysłowych. W zależności od zapotrzebowania, może być dostarczany z substancją przeciwzbrylającą lub bez.
 • Granulowany mocznik stosuje się również jako nawóz.

Firma Yara dostarcza mocznik techniczny na rynki światowe z licznych zakładów produkcyjnych, z których najważniejsze znajdują się w Brunsbüttel w Niemczech, w La Havre we Francji i Sluiskil w Holandii.

Brunsbüttel, Germany  Le Havre, Seine Maritime  Sluiskil, Holandia
 • Dwie jednostki produkcyjne: Amoniak i Mocznik
 • Transport amoniaku i mocznika możliwy drogą morską, żeglugą śródlądową, koleją lub transportem drogowym
 • Certyfikaty ISO 9001 I ISO 14001
 • Dwie jednostki produkcyjne: Amoniak i Mocznik
 • Transport amoniaku i mocznika możliwy drogą morską, koleją lub transportem drogowym
 • Certyfikaty ISO 9001; ISO 14001 i OHSAS
 • Dwie fabryki mocznika oraz produkcja amoniaku, CO₂ i kwasu azotowego
 • W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na mocznik techniczny i płyn AdBlue® w 2011 roku zwiększono zdolności produkcyjne
 • Fabryka posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 14001 i OHSAS

Główne zakłady produkcyjne firmy Yara w Brunsbüttel, La Havre i Sluiskil dostarczają mocznik na rynki zagraniczne poprzez międzynarodowe terminale i porty.