października 14, 2020

Sytuacja polowa - tydzień 43

Według: Mariusz Pawlus

II połowa października to czas intensywnych prac polowych. Jednakże częste, a w niektórych regionach kraju obfite opady deszczu (np. Polska południowo-zachodnia nawet 180 l/m2 od 30.09 do 18.10.2020), powodują wstrzymanie wielu prac: siewu pszenicy ozimej, zbioru kukurydzy, zbioru okopowych, zabiegów ochrony.

zboża Mariusza.png

ziemniaki - zbiór przerwał descz.jpg

braki mariusza.png

Zboża ozime:

Zboża, które siane były w optymalnym terminie są już rozkrzewione.  Jeżeli  pozwolą na to warunki pogodowe, zalecamy  dokarmienie dolistne, najważniejszymi mikroelementami dla zbóż, głównie manganu, cynku i miedzi. Polecamy YaraVita GRAMITREL w dawce 0,5 – 1l/ha, który można łączyć ze środkami ochrony roślin, zgodnie z tabelą mieszalności, którą można sprawdzić na stronie www.Tankmix.com

zboża kolaż.png

 

Rzepak ozimy:

Deszczowa pogoda  wspiera proces  budowania biomasy przez rzepak.  Pamiętajmy jednak o lustracji plantacji, ponieważ przebieg pogody sprzyja presji chorób grzybowych oraz występowaniu szkodników. Na plantacjach, które osiągneły już fazę 8 liści właściwych, widać objawy niedoboru fosforu. W takich sytuacjach warto zastosować fosfor w formie dolistnej. Zalecamy nawóz YaraVita KOMBIPHOS, który zawieara aż 440 g P2O,  ale również inne cenne składniki odżywcze, jak: cynk, mangan, magnez i potas.

rzepaki mariusza.png