czerwca 13, 2019

Żywienie warzyw polowych w trudnych warunkach pogodowych

Według: Wojciech Wojcieszek

Wygląda na to, że ekstremalne warunki pogodowe stają się w Polsce normą. Najwięcej chyba problemów sprawił w tym roku relatywnie chłodny maj z bardzo intensywnymi opadami w regionach uprawy warzyw oraz fala upałów w pierwszej połowie czerwca w całym kraju. Tym zjawiskom bardzo często towarzyszą również burze i grad powodujące dodatkowe uszkodzenia liści i innych organów roślin.

IMG_6329.JPG

Na obszarach gdzie w maju spadła duża ilość wody ( czasem nawet ponad 300 mm ) z pewnością zostały wypłukane łatwo dostępne formy azotu, wapnia i magnezu a na glebach lżejszych również potasu. Na podtopionych fragmentach pól były problemy z dostępnością żelaza. Pierwsze co w takiej sytuacji warto wykonać to 2-3 krotne dolistne zabiegi nawozem Kristaleaf FOTO w dawce 3 l/ha aby podtrzymać zdolność fotosyntetyczną liści. Jest to szczególnie istotne kiedy tych zdrowych liści na roślinie jest mało np.: w wyniku gradobicia.
Wypłukany azot można uzupełnić szybko działającą saletrą wapniową YaraLiva NITRABOR . Jeśli intensywność opadu i typ gleby wskazuje również na możliwość wypłukania potasu sięgamy po UNIKĘ CALCIUM. Są to nawozy do stosowania posypowego (tylko w ten sposób można podać skuteczną dla poprawy plonu ilość azotu i potasu) w dawce 150-250 kg/ha. Oba oprócz wspomnianych wyżej makroelementów dostarczają także dużej ilości rozpuszczalnego wapnia, który pomaga przywrócić prawidłową strukturę zaskorupionej glebie. Dobre odżywienie wapniem i borem to również doskonały element profilakatyki tip-burn oraz kiły kapustnych, będących jakże często dotkliwym problem w uprawie jednej z głównych grup warzyw polowych w Polsce.
W dokarmianiu dolistnym szczególnie warzyw kapustnych i korzeniowych warto wykorzystać YaraVita BRASSITREL o specjalnie dobranej dla tych gatunków kompozycji makro i mikroelementów. Jego właściwości fizyczne (między innymi odporność na zmywanie) pozwalają nawet przy jednokrotnym oprysku (3 l/ha) długotrwale zaopatrywać rośliny w składniki pokarmowe, które są stopniowo pobierane przez liście przez wiele dni od zabiegu.
W profilaktyce chorób fizjologicznych związanych z niedoborem wapnia w nadziemnych częściach roślin (tip burn, sucha zgnilizna owoców), w okresie suchej i wietrznej pogody najlepiej stosować regularne opryski roztworem saletry wapniowej YaraTera Calcinit (5 kg/ha).
Pamiętajmy jednak zawsze by zabiegi dożywiania dolistnego stosować w temperaturze nie wyższej niż 25 st. C (co często w lecie jest możliwe jedynie w godzinach nocnych) oraz jedynie na rośliny , które nie wykazują objawów więdnięcia.

Yara baner kapusta big.jpg