maja 23, 2023

Yara zbuduje nową globalną fabrykę nawozów specjalistycznych i biostymulatorów

Oslo, 23 maja 2023 r.: Yara International ogłosiła dzisiaj, że zbuduje nowy globalny zakład, produkujący specjalistyczne produkty dla odżywiania roślin i biostymulatory, stworzone w celu zwiększania plonów i poprawy ich jakości. Zakład będzie jednym z największych na świecie dla tego typu produktów, które są kluczowe dla osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego i walki ze zmianami klimatycznymi.

Yara Scientists.jpg

Nowa fabryka pozwoli firmie Yara zwiększyć swoją obecność w branży specjalistycznych środków żywienia roślin, która jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w rolnictwie. Sprzedaż specjalistycznych nawozów YaraVita i biostymulatorów wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Produkty te opracowano tak, aby spełniały wyjątkowe potrzeby roślin przez cały sezon wegetacyjny i pomagały im zwiększać odporność na zmiany klimatyczne.

Fabryka, która ma zostać zbudowana w pobliżu istniejącej siedziby firmy w Yorkshire w Wielkiej Brytanii, pozwoli firmie Yara podwoić wydajność produkcji produktów YaraVita, gdy obiekt zostanie uruchomiony do końca 2025 r., a także w razie potrzeby rozszerzyć moce produkcyjne. Praktycznie cała produkcja zakładu będzie eksportowana na rynki całego świata

„Nasze specjalistyczne produkty do odżywiania roślin pomagają rolnikom zwiększyć plony i jakość bez zwiększania wykorzystania gruntów. Jest to korzystne nie tylko dla rolników, ale także dla planety” — mówi Mónica Andrés Enríquez, Wiceprezes Yara International na Europę.

„Nic dziwnegoże rynek tych produktów szybko się zwiększa. W obliczu dzisiejszych wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym i zmianami klimatycznymi wyżywienie świata żywnością dobrej jakościprzy jednoczesnej ochronie środowiska jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” – dodaje.

Według MarketsandMarkets przewiduje sięże globalny rynek nawozów specjalistycznych będzie rósł według złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) na poziomie 6,8% w latach 2022-2027. CAGR dla biostymulatorów rośnie w jeszcze szybszym tempie – ponad 12% – szacuje DunhamTrimmerodnosząc się do okresu od 2018 do 2030 roku.

Impression of new YaraVita plant.png

Podobnie jak ludzierośliny potrzebują wszystkich niezbędnych składników odżywczychaby się rozwijać. Specjalne składniki pokarmowe dostarczane przez nawozy dolistne (aplikowane na liście lub owoce) są tak samo ważne dla wzrostu i jakości plonówjak składniki odżywcze stosowane do gleby za pomocą tradycyjnych nawozów mineralnych. Biostymulatory dla roślin sąjak przyjmowanie witamin dla ludzi. Pomaga to roślinom lepiej przystosować się do zmian klimatu i poprawić efektywność wykorzystania składników odżywczych.

„Jeśli brakuje jednego składnika odżywczego lub występuje streswzrost roślinyplon i jego jakość mogą zostać zmniejszone. Specjalistyczne produkty żywienia roślin są uzupełnieniem tradycyjnych nawozów mineralnych i mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonego nawożenia upraw. Chociaż są potrzebne tylko w niewielkich ilościachmogą mieć duże znaczenie dla rolników i mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia niższego śladu węglowego w produkcji żywności poprzez zwiększenie plonów z jednostki gruntu” — mówi Rejane Souzastarszy Wiceprezes ds. Globalnych Innowacji Yara International.

Przeprowadzono około 3000 prób w celu sprawdzenia jakości produktów YaraVita. Doświadczenia pokazały wyższe plonyzwykle wzrastające o 3% do 8%a nawet o 30%. Wyższe plony i lepsza jakość upraw zwiększają zyski dla rolników i zwrot z inwestycji.

Yara to światowy lider w dziedzinie specjalistycznych produktów do żywienia roślin i jeden z największych producentów w Europie. Firma posiada ponad 50-letnie doświadczenie agronomiczne w zakresie nawozów dolistnych i biostymulatorów oraz ponad 100-letnie doświadczenie agronomiczne w uprawach roślin i dbaniu o zdrowie gleby. Ta rozległa wiedza umożliwia firmie Yara oferowanie szerokiej gamy rozwiązań w zakresie żywienia roślin w połączeniu z doradztwem agronomicznym i narzędziami cyfrowymi.

Kontakt z mediami
Vibeke Larøi
Telefon: +47 942 85 337
E-mail: vibeke.laroi@yara.com

O YaraVita
YaraVita to kompletna linia specjalistycznych produktów do odżywiania roślin i biostymulatorówktóre zapewniają uprawom wszystkoczego potrzebujądzięki czemu rolnicy mogą lepiej prowadzić swoje uprawyzarówno pod względem plonówjak i jakości. Oferta obejmuje ponad 130 produktóww tym nawozy dolistneprodukty do otoczkowania nawozów i nasion oraz biostymulatory. Produkty YaraVita są istotną częścią zintegrowanego rozwiązania w zakresie żywienia upraw dla rolnikówktórzy chcą zwiększyć wydajność i efektywność upraw. Każda formuła YaraVita dostarcza odpowiednich składników odżywczych i/lub związków bioaktywnych w odpowiedniej dawce i we właściwym czasie podczas sezonu wegetacyjnego.

O Yara
Yara rozwija wiedzęaby odpowiedzialnie wyżywić świat i chronić planetę. Wspierając naszą wizję świata bez głodu z poszanowaniem dla planetyrealizujemy strategię zrównoważonego wzrostu wartościpromując przyjazne dla klimatu odżywianie upraw i bezemisyjne rozwiązania energetyczne. Ambicja firmy Yara koncentruje się na rozwijaniu przyszłości żywności przyjaznej dla środowiskaktóra tworzy wartość dla naszych klientówakcjonariuszy i ogółu społeczeństwa oraz zapewnia bardziej zrównoważony łańcuch dostaw żywności. Aby osiągnąć nasze ambicjeobjęliśmy wiodącą rolę w opracowywaniu cyfrowych narzędzi rolniczych do rolnictwa precyzyjnego i ściśle współpracujemy z partnerami na całym świecie.