maja 07, 2019

Nawożenie sadów po kwitnieniu

Według: Wojciech Wojcieszek

Tegoroczna wiosna – zupełnie inna niż w 2017 czy 2018 - do łatwych jednak też nie należy. Ciepły początek kwietnia spowodował znaczne przyspieszenie kwitnienia. Kolejne tygodnie ze znacznymi spadkami temperatury w godzinach nocnych w wielu rejonach kraju spowodowały już uszkodzenia przymrozkowe nie tylko na plantacjach jagodowych ale i w sadach. Aktualne prognozy nadal nie zapowiadają stabilnej, ciepłej wiosny. A „Zimna Zośka” ciągle jeszcze przed nami.

kwiat.jpg

W takich warunkach bardzo istotne w nawożeniu dolistnym sadów  jest dobre odżywienie cynkiem (zwiększenie tolerancji  na niską temperature) oraz kontynuacja dokarmiania fosforem i borem , co sprzyja intensywnym podziałom komórkowym, dzięki którym w tej fazie zawiązki rosną. Zwiększa to również tzw gęstość i jakość przyszłego owocu: większa ilość komórek oznacza większą ilość ścian komórkowych a co za tym idzie większą możliwość zgromadzenia wapnia w owocach.

Bardzo dobrym źrodłem cynku, fosforu i boru jest znany już dobrze sadownikom  Kristaleaf Fruit Controller – nawóz polecany do opryskiwania sadów pod koniec kwitnienienia w dawce 3 kg/ha.

Siedem dni po tym zabiegu proponujemy od tego roku zastosowanie nowego, długodziałającego nawozu YaraVita FRUTREL ( 3 l/ha) zawierającego oprócz cynku, fosforu i boru również azot, magnez i dużą ilość wapnia oraz wyciąg ze starannnie wyselekcjonowanych alg morskich.

Niezbędne dla optymalnego plonu ilości azotu i potasu można dostarczyć jedynie poprzez nawożenie doglebowe. W roku obfitego plonowania te właśnie składniki (szczególnie potas) są w największym stopniu wynoszone wraz z zebranymi owocami. I w kolejnym sezonie może ich brakować.

Po kwitnieniu możemy już dość racjonalnie ocenić zasadność oraz dawki nawożenia tymi składnikami.

Program Yara daje do wyboru w tym okresie dwa rozpuszczalne i szybko działające produkty:  

1.      Na słabsze stanowiska, w sytuacji  optymalnego kwitnienia i dobrego zawiązania, szczególnie dla odmian drobnoowocowych - saletra wapniowo-potasowa Unika Calcium

2.      W przypadku stanowisk mocniejszych, zasobniejszych w potas lub dla odmian o większych owocach oraz przy słabszym zawiązaniu -saletra wapniowa YaraLiva Nitrabor

Oba nawozy są źródłem szybkiego, niezakwaszającego azotu saletrzanego i  dodatkowo zawieraja dużą ilość całkowicie rozpuszczalnego w wodzie wapnia, który w tym okresie jest także intensywnie pobierany z gleby  i potrzebny zarówno dla rozwoju korzeni jak i rosnących zawiązków owoców. W składzie Uniki Calcium znajduje się dodatkowo potas (24% K2O) w bardzo łatwo rozpuszczalnej formie, a w Nitraborze 0,3% boru.

Zalecana wielkość dawki dla obu nawozów to 200-250 kg/ha

Pełne programy nawożenia jabłoni i innych drzew owocowych tutaj

Film dotyczący nawożenia dolistnego