sierpnia 20, 2020

YaraVita FRUTREL– jeden raz w sezonie dla lepszego smaku, barwy i jędrności owoców truskawek.

Według: Sekcja Sadownicza Yara Poland

Nawozy dolistne to produkty poprawiające jakość owoców, będące uzupełnieniem nawożenia doglebowego, zazwyczaj kojarzone z bardzo szybkim działaniem.

  Od co najmniej dwóch sezonów w portfolio Yara Poland dostępny jest nawóz dolistny, który charakteryzuje się długim, kontrolowanym działaniem oraz odpowiednim doborem składników pokarmowych wpływających na smak, barwę i jędrność owoców. Jest nim YaraVita  FRUTREL, produkowany w Wielkiej Brytanii.  

1.Jeden zabieg – długie odżywianie

2.Pakiet składników na okres kwitnienia i wiązania owoców

3.YaraVita FRUTREL – wyniki doświadczeń z 2020 r

4. Gdzie można kupić YaraVita FRUTREL?

5.Dodatkowe informacje

6.Ulotki do pobrania oraz materiały video

 

 

Jeden zabieg – długie odżywianie

Jednokrotna aplikacja nawozu w formie oprysku w dawce 3 l/ha jest zalecana na początku kwitnienia. Dzięki odpowiednio dobranej formulacji, składniki pokarmowe takie jak: wapń, fosfor, azot, magnez, bor i cynk pozostają na powierzchni organów oraz są równomiernie i długotrwale oddawane, nawet przez kilkanaście dni po oprysku (wykres). Właśnie ta cecha YaraVita FRUTREL jest bardzo często podkreślana przez producentów owoców miękkich w innych krajach Europy ze względu na wygodę (jednokrotny oprysk) oraz brak potrzeby wykonywania zabiegów dokarmiania dolistnego w czasie kwitnienia (bezpieczeństwo).

imageal7bu.png

(Powrót)

Pakiet składników na okres kwitnienia i wiązania owoców

  YaraVita FRUTREL to nawóz po wieloma      względami wyjątkowy, w którym:

  -  skumulowano dużą ilość składników         pokarmowych: azot (N) 69 g/l; fosfor   (P2O5) 240   g/l; wapń (CaO) 280 g/l;     magnez (MgO) 98 g/l; cynk (Zn) 40 g/l   oraz bor (B) 20 g/l.
 - dobrano ich odpowiednie proporcje,
 - uzyskano to co jest w praktyce   niemożliwe, czyli połączenie fosforu i   wapnia,
 - wprowadzono skoncentrowany roztwór,   najczystszych, wyselekcjonowanych alg   morskich oraz wydłużono okres działania   składników pokarmowych.

  Dzięki temu YaraVita FRUTREL to   doskonałe rozwiązanie żywieniowe na   trudny okres kwitnienia, wiązania i wzrostu   owoców. Okres obfitujący niejednokrotnie   w zmienne warunki pogodowe i innego   rodzaju stresy, szczególnie dotkliwe dla   truskawek uprawianych w polu.

  (Powrót)

YaraVita FRUTREL – wyniki doświadczeń z 2020 r

Sezon 2020 był dla producentów truskawek bardzo trudny. Obfite opady, które wystąpiły podczas zbiorów wpłynęły na znaczne pogorszenie jakości owoców. W wielu przypadkach producenci rezygnowali ze zbiorów ze względu na bardzo intensywne porażenie owoców chorobami grzybowymi. W takich warunkach w zeszłym roku był też testowany YaraVita Frutrel na odmianie Sonsation. Ocena działania preparatu była porównywana do powierzchni kontrolnej, opryskiwanej wodą. Wszystkie pozostałe zabiegi agrotechniczne, takie jak: nawożenie podstawowe, program chemicznej ochrony roślin był jednakowy dla powierzchni kontrolnej i powierzchni, gdzie był stosowany Frutrel. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że oprysk YaraVita FRUTREL w tak trudnym roku wpłynął na zmniejszenie porażenia owoców szarą pleśnią oraz zwiększył plon handlowy (wykresy).

Wpływ stosowania nawozu dolistnego YaraVita Frutrel na plon handlowy truskawek, odmiany Sonsation:

imageeef0a.png

Procentowy udział owoców porażonych szarą pleśnią w plonie ogólnym po zastosowaniu nawozu YaraVita Frutrel na odmianie Sonsation:

imagebbnci.png

(Powrót)

 Gdzie można kupić YaraVita FRUTREL? 

Lista punktów wg województw

 

Dodatkowe informacje:

wojciech.kopec@yara.comsebastian.przedzienkowski@yara.comhubert.tabor@yara.com

michal.wojcieszek@yara.comwojciech.wojcieszek@yara.comklaudia.zamkowska@yara.com

(Powrót)

 

Ulotki do pobrania oraz materiały video: