kwietnia 11, 2023

YaraVita FRUTREL– jeden raz w sezonie dla lepszego smaku, barwy i jędrności owoców truskawek.

Według: Sekcja Sadownicza Yara Poland

Nawozy dolistne to produkty poprawiające jakość owoców, będące uzupełnieniem nawożenia doglebowego, zazwyczaj kojarzone z bardzo szybkim działaniem.

  Od kilku sezonów w portfolio Yara Poland dostępny jest nawóz dolistny, który charakteryzuje się długim, kontrolowanym działaniem oraz odpowiednim doborem składników pokarmowych wpływających na smak, barwę i jędrność owoców. Jest nim YaraVita  FRUTREL, produkowany w Wielkiej Brytanii

 

1. Jeden zabieg – długie odżywianie

2. Pakiet składników na okres kwitnienia i wiązania owoców

3. YaraVita FRUTREL – na trudne warunki pogodowe

4. Gdzie można kupić YaraVita FRUTREL?

5. Dodatkowe informacje

6. Ulotki do pobrania oraz materiały video

 

 

Jeden zabieg – długie odżywianie

Jednokrotna aplikacja nawozu w formie oprysku w dawce 3 l/ha jest zalecana na początku kwitnienia. Dzięki odpowiednio dobranej formulacji, składniki pokarmowe takie jak: wapń, fosfor, azot, magnez, bor i cynk pozostają na powierzchni organów oraz są równomiernie i długotrwale oddawane, nawet przez kilkanaście dni po oprysku (wykres). Właśnie ta cecha YaraVita FRUTREL jest bardzo często podkreślana przez producentów owoców miękkich w innych krajach Europy ze względu na wygodę (jednokrotny oprysk) oraz brak potrzeby wykonywania zabiegów dokarmiania dolistnego w czasie kwitnienia (bezpieczeństwo).

imageal7bu.png

(Powrót)

Pakiet składników na okres kwitnienia i wiązania owoców

  YaraVita FRUTREL to nawóz pod  wieloma względami wyjątkowy, w którym:

-  skumulowano dużą ilość składników pokarmowych: azot (N) 69 g/l; fosfor (P2O5) 240   g/l; wapń (CaO) 280 g/l; magnez (MgO) 98 g/l; cynk (Zn) 40 g/l oraz bor (B) 20 g/l.
- dobrano ich odpowiednie proporcje,
- uzyskano to co jest w praktyce niemożliwe, czyli połączenie fosforu i wapnia,
- wprowadzono skoncentrowany roztwór, najczystszych, wyselekcjonowanych alg morskich oraz wydłużono okres działania składników pokarmowych.

Dzięki temu YaraVita FRUTREL to doskonałe rozwiązanie żywieniowe na trudny okres kwitnienia, wiązania i wzrostu owoców. Okres obfitujący niejednokrotnie w zmienne warunki pogodowe i innego rodzaju stresy, szczególnie dotkliwe dla truskawek uprawianych w polu.

(Powrót)

YaraVita FRUTREL – na trudne warunki pogodowe

Ostanie sezony nie były zbyt łatwe dla plantatorów truskawek. Intensywne opady lub bardzo wysoka temperatura podczas zbiorów wpłynęły na znaczne pogorszenie jakości owoców. W wielu przypadkach producenci rezygnowali ze zbiorów ze względu na bardzo intensywne porażenie owoców chorobami grzybowymi. W takich warunkach (opady podczas zbiorów) był też testowany YaraVita FRUTREL na odmianie Sonsation. Ocena działania preparatu była porównywana do powierzchni kontrolnej, opryskiwanej wodą. Wszystkie pozostałe zabiegi agrotechniczne, takie jak: nawożenie podstawowe, program chemicznej ochrony roślin był jednakowy dla powierzchni kontrolnej i powierzchni, gdzie był stosowany FRUTREL. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że oprysk YaraVita FRUTREL w tak trudnym roku wpłynął na zmniejszenie porażenia owoców szarą pleśnią oraz zwiększył plon handlowy (wykresy).

Wpływ stosowania nawozu dolistnego YaraVita FRUTREL na plon handlowy truskawek, odmiany Sonsation:

imageeef0a.png

Procentowy udział owoców porażonych szarą pleśnią w plonie ogólnym po zastosowaniu nawozu YaraVita FRUTREL na odmianie Sonsation:

imagebbnci.png

(Powrót)

 Gdzie można kupić YaraVita FRUTREL? 

Aktualnie produkt dostępny jest w opakowaniach 10 litrowych.

Lista punktów wg województw

Sklepy internetowe

 

Dodatkowe informacje:

wojciech.kopec@yara.com

sebastian.przedzienkowski@yara.com

hubert.tabor@yara.com

michal.wojcieszek@yara.com

wojciech.wojcieszek@yara.com;

https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/rosliny-jagodowe/

(Powrót)

 

Ulotki do pobrania oraz materiały video