sierpnia 15, 2022

Jabłka: jak je dłużej przechować i korzystniej sprzedać

Według: Sekcja Sadownicza Yara Poland

Przypominanie sadownikom roli wapnia w przechowaniu owoców, w poprawie ich jędrności i w zapobieganiu chorobom fizjologicznych wydawać się może pozbawione sensu: PRZECIEŻ WSZYSCY O TYM WIEDZĄ! Niby tak, a jednak co roku problem zimą powraca: jabłko w przechowalni „leci”. I niestety przekłada się to nie tylko na mniejszą ilość owocu handlowego, ale również na słabszy popyt i niższe ceny tego co do handlu trafia.

Wygląda więc na to, że wciąż o wapniu rozmawiać trzeba. Dlaczego? Bo to bardzo „kapryśny” składnik pokarmowy. I wcale nie jest łatwo sprawić by znalazł się tam gdzie chcemy, czyli akurat w przypadku jabłek: w owocach.

1.Czynniki wpływające na pobieranie i transport wapnia

2.Kompleksowy program mineralnego żywienia jabłoni

3.Dla odmian dwukolorowych i przy dobrym zawiązaniu

4.Dla odmian czerwonych i przy słabszym zawiązaniu

5.Sprawdzone i skuteczne rozwiązanie: YaraVita Stopit

6.Gdzie można kupić właściwe produkty?

 

1.Czynniki wpływające na pobieranie i transport w roślinie

Problem z wapniem polega na tym, że jest on z podłoża pobierany jedynie przez końcówki młodych korzeni, a te często z powodu zalania czy suszy mogą ulec uszkodzeniu. Kolejna sprawa to fakt, że rośliny pobierają wapń z gleby jedynie w formie rozpuszczonych w wodzie jonów, co oznacza, że w strefie korzeniowej muszą być jego związki w wodzie rozpuszczalne. No i oczywiście musi być ta woda, a raczej właściwy poziom wilgotności. Bo zbyt intensywny jednorazowy opad może ten dostępny rozpuszczalny wapń wypłukać poza strefę aktywnego pobierania współczesnego intensywnego sadu. Odpowiednia wilgotność musi też panować wokół części nadziemnych, aby wapń do nich trafił. Zbyt duża - hamuje transpirację, przez co wapń nie jest z gleby pobierany. Z kolei mała wilgotność powietrza powoduje, że wapń trafia głównie do liści a owoce są go praktycznie pozbawione. I dlatego właśnie, jak również ze względu na fakt, iż wapń z liści nie przemieszcza się do owoców, nieodzowne staje się pozakorzeniowe żywienie wapniem, czyli opryskiwanie owoców preparatami z tym składnikiem. Szczególnie w miesiącach letnich, kiedy rozbudowana powierzchnia liści w połączeniu z ciepłą i wietrzną pogodą nasila transpirację zmniejszając zaopatrzenie owoców w wapń glebowy prawie do zera. (Powrót)

2.Kompleksowy program mineralnego żywienia jabłoni

Program nawożenia jabłoni opracowany przez specjalistów Yara Poland  regularnie aktualizowany z uwzględnieniem zmian klimatycznych, doboru odmian czy wdrażanych technologii uprawy bardzo mocno koncentruje się również na  jakościowych aspektach produkcji owoców w tym szczególnie na ich właściwym odżywieniu wapniem.

Program obejmuje właściwie dobrane do potrzeb gatunku nawożenie doglebowe (tradycyjne-posypowe lub fertygacyjne) oraz dokarmianie poprzez opryskiwanie w określonych sytuacjach nadziemnych części roślin roztworami  nawozów zawierających składniki, które z różnych powodów do części nadziemnych dotrzeć nie mogą naturalną drogą. A ponieważ wapń jest w tym aspekcie swoistym „liderem” a jednocześnie tak istotnym elementem jakościotwórczym , program Yara oparto w dużej mierze na produktach, które pomagają prawidłowo zarządzać wapniem. Poczynając od wczesnowiosennej, doglebowej  aplikacji YaraMila COMPLEX – stymulującego rozwój drobnych korzeni, poprzez bogate w wapń posypowe  saletry: NITRABOR, TROPICOTE czy UNIKA CALCIUM, na produktach do oprysków kończąc. (Powrót)

3.Dla odmian dwukolorowych oraz przy dobrym zawiązaniu

W grupie  wapniowych produktów dolistnych Yara najbardziej znany i powszechnie stosowany przez sadowników jest  YaraTera Calcinit - najczystsza postać saletry wapniowej przeznaczona do oprysków i fertygacji. Wysoka jakość za rozsądną cenę. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, iż ze względu na słabą mobilność wapnia w roślinie w skutecznym zaopatrzeniu owoców w ten składnik zdecydowanie ważniejsza od najlepszej dostępności Ca w jednym oprysku jest ilość zabiegów w sezonie. Wprost proporcjonalna do ilości dni suchych i wietrznych.   W przypadku odmian dwukolorowych, szczególnie o drobniejszym owocu czy też przy obfitym zawiązaniu – CALCINIT to najlepszy wybór. Dający gwarancję uzyskania wysokiego plonu dorośniętych owoców, jędrnych i dobrze się przechowujących. Owoców z ładną, zieloną barwą podstawową skórki, nierobiących wrażenia przejrzałych po wyjęciu z komory. (Powrót)

4.Dla odmian czerwonych i przy słabszym zawiązaniu

W przypadku odmian jednokolorowych czerwonych, których z roku na rok przybywa w polskich sadach, rola azotu w okresie przedzbiorczym jest zdecydowanie mniejsza. Szczególnie w sezonie kiedy wiosna nie sprzyja dobremu wiązaniu i kiedy owoców na drzewie jest zdecydowanie mniej. Mają one wtedy tendencję do przerastania, a jak wiadomo ilość wapnia, a co za tym idzie jędrność takich owoców jest o wiele niższa. Dlatego ostatnie zabiegi najlepiej wykonać wtedy bezazotowym źródłem wapnia. I właśnie na takie sytuacje w programie nawożenia jabłoni Yara znalazł się YaraVita STOPIT. (Powrót)

5.Sprawdzone i skuteczne rozwiązanie tuż przed zbiorem

YaraVita STOPIT jest nawozem dolistnym z wysoką zawartością wapnia. Funkcjonuje na całym świecie już od kilkunastu lat i, z zadowoleniem, jest używany przez wiodących producentów owoców.

Nawóz jest bardzo wysoko oceniany za skuteczność w kształtowaniu jakości owoców.

Intensywna barwa jednokolorowych, czerwonych odmian jabłoni

W uprawie jabłoni zwraca uwagę wysoka skuteczność w poprawie głębi barwy owoców odmian czerwonych, jednokolorowych, np. z grupy Red Delicious czy chociażby bardzo popularnego u nas Red Jonaprince’a. Po oprysku YaraVita STOPIT czerwona barwa owocu jest uzyskiwana wcześniej, w porównaniu do innych dolistnych nawozów wapniowych.

Większa jędrność w przypadku przeazotowania

Nasze obserwacje wskazują, że wykonanie jednego lub dwóch oprysków YaraVita STOPIT, w końcowych fazach przed zbiorem, polepsza jędrność owoców, nawet w warunkach bardzo intensywnej produkcji, gdzie wysokie dawki azotu w glebie mogą przeszkadzać w uzyskaniu odpowiednich parametrów jakościowych owoców.

Zwiększona zawartość wapnia nawet w przypadku większych owoców

W przypadku słabszego zawiązania, zbyt intensywnego przerzedzania lub wystąpienia przymrozków, zmniejszających liczbę owoców, ale zwiększających ich wielkość, następuje słabsze zaopatrzenie ich w wapń. W takich sytuacjach regularne opryski YaraVita STOPIT skutecznie dostarczają wapń zwiększając ich jakość.

Bezpieczeństwo i wygoda

Bardzo ważną cechą YaraVita STOPIT jest najwyższa czystość chemiczna, która nie powoduje problemów toksyczności, jak ma to miejsce w przypadku stosowania do oprysku w sadach i jagodnikach technicznych chlorków wapnia. YaraVita STOPIT ze względu na płynną formę  jest wygodny przy sporządzaniu cieczy roboczej. Produkty YaraVita zawierają w swoim składzie substancje poprawiające przyczepność i wchłanialność składników, a ich mieszalność ze środkami ochrony roślin można sprawdzić korzystając z aplikacji TankmixIT.

Stosowanie YaraVita STOPIT w dokarmianiu pozakorzeniowym jabłoni:

» dawka 10 l/ha, 14 i 7 dni przed zbiorem

(Powrót)

6.Gdzie można kupić właściwe produkty?

Wszystkie produkty Yara niezbędne do właściwego żywienia jabłoni i innych upraw ogrodniczych dostępne są w sieci autoryzowanych dystrybutorów nawozów ogrodniczych Yara Poland (Dystrybutorzy) oraz w zaopatrywanych przez nich hurtowych i detalicznych punktach zaopatrzenia ogrodniczego

YaraVita Stopit – według naszej najlepszej wiedzy powinien być jeszcze do nabycia w tym sezonie w następujących punktach handlowych stacjonarnych i internetowych: Lista punktów wg województw

Dodatkowe informacje:

wojciech.kopec@yara.com; sebastian.przedzienkowski@yara.com; hubert.tabor@yara.com, michal.wojcieszek@yara.com, wojciech.wojcieszek@yara.com; klaudia.zamkowska@yara.com

(Powrót)

PROMO Zalecenia dotyczące nawożenia dolistnego wapniem