Tu znajdziesz ważne informacje dot. oznaczeń sposobu transportu, magazynowania i przeładunku, które znajdują się na workach z nawozami. Klasyfikacja i oznakowanie produktu jest wg przepisów krajowych i unijnych regulacji . Skład chemiczny produktu jest podany na worku zgodnie z przepisami danego państwa. Lokalne biura sprzedaży udzielają dodatkowych informacji o produkcie w razie potrzeby.
Poniższa tabela przedstawia sposób oznaczania zagrożeń na etykietach worków naszych produktów.
Obowiązkiem każdego producenta jest jego odpowiednie sklasyfikowanie w celu identyfikacji zagrożeń związanych z chemikaliami, zanim zostaną wprowadzone do obrotu. W przypadku, gdy produkt jest niebezpieczny, musi być oznakowany w taki sposób, aby pracownicy i klienci wiedzieli o jego skutkach, zanim się z nim zetkną.
Pochodzenie produktu jest zawsze napisane na worku.
Przód worków, zarówno dużych, jak i małych, jest oznaczony etykietą dla transportu TDG.
Tył, dużych i małych worków, zwykle jest oznaczony wg przepisów CLP i TDG. Używamy etykiet skonsolidowanych, z wyjątkiem, gdy:
lub
Etykieta skonsolidowana jest określana jako etykieta całkowita, która zawiera wszystkie wymagane elementy zarówno regulacji CLP, jak i TDG . W przypadkach, gdy niebezpieczeństwo towaru jest określone przez CLP i TDG, piktogram CLP nie jest oznaczany na worku.
Pasek boczny na małych workach ma etykietę skonsolidowaną, albo etykietę CLP. Etykieta na bocznym pasku, może nie zawierać wszystkich wymogów okreśonych w regulacji CLP.
Wszystkie produkty YaraVita mają sześciocyfrowy kod partii, która zawiera przydatne informacje dla pracowników magazynów. Kod jest drukowany na opakowaniach zewnętrznych produktów, jak również na kanistrach nawozów płynnych.
W celu usprawnienia zarządzania zapasami, etykiety YaraVita zawierają również termin, w którym produkt powinien zostać wprowadzony do obrotu.
Aby zapewnić prawidłowe informacje na temat produktu lub surowców stosowanych w produkcji, lub przetwarzaniu nawozów, najlepiej korzystać z aktualnej karty charakterystki (SDS), opracowanej zgodnie z ustawodawstwem kraju, w którym produkty są stosowane. Prawidłowa karta charakterystyki zawiera informacje na temat zagrożeń, rekomendacji dot. przeładunku i składowania oraz transportu.