AdBlue: łatwe użycie!

Niektórzy uważają, że używanie AdBlue® jest problematyczne, ale w rzeczywistości tak nie jest. Pojazdy SCR są tak samo łatwe w eksploatacji, jak inne pojazdy lub samochody osobowe.

Przekonasz się, że uzupełnianie AdBlue jest tak proste, jak uzupełnianie płynu do spryskiwacza lub sprawdzanie oleju silnikowego w samochodzie

Pojemniki AdBlue 10 l są łatwe w użyciu i dostępne:

  • U dealerów, u których zakupiłeś swój pojazd
  • W wielu stacjach serwisowych na całym świecie.

AdBlue firmy Yara jest sprzedawane pod marką Air1 i może być używane we wszystkich markach i typach pojazdów, które wymagają AdBlue.

Uwaga: jeśli jesteś na stacji obsługi sprzedającej AdBlue z dystrybutora, zapytaj, czy możesz zatankować zbiornik w swoim pojeździe, ponieważ nie wszystkie dystrybutory są przeznaczone do napełniania pojazdów. Może być tak, że niektóre stacje obsługi oferują AdBlue wyłącznie do pojazdów użytkowych, ponieważ wymagają one uzupełniania AdBlue częściej niż samochody osobowe, np. czasami co tydzień. W rezultacie firmy paliwowe opracowały sieć stacji obsługi z dystrybutorami AdBlue, które spełniają wymagania pojazdów przemysłowych i np. posiadają one większą dyszę lub zapewniają szybszy przepływ płynu, co może uniemożliwiać zatankowanie samochodów osobowych.

Dla smartfonów i tabletów można pobrać naszą bezpłatną aplikację. Wykorzystuje ona technologię GPS, która umożliwia zlokalizowanie najbliższego dystrybutora Air1 dla pojazdów użytkowych.

AdBlue jest sprzedawane przez dealerów samochodów, którzy niezależnie ustalają cenę AdBlue. Jesteśmy producentem AdBlue i zaopatrujemy placówki handlowe na całym świecie.

Ceny AdBlue nie są objęte żadnymi regulacjami, więc zalecamy porównanie cen AdBlue w wielu placówkach w celu ustalenia najbardziej konkurencyjnej ceny. Możliwe, że dealerzy innych marek samochodów również zaoferują inne ceny AdBlue.

Co wpływa na ceny AdBlue?

Wiele czynników wpływa na cenę AdBlue. AdBlue to roztwór mocznika o wysokiej czystości, gdzie surowcem jest syntetyczny mocznik. W związku z wymogami jakości, jest on produkowany w formie znacznie bardziej czystej niż produkt używany przez rolników jako nawóz. W związku z tym jest on sprzedawany w zupełnie innej cenie. Ponadto wytwarzanie mocznika wymaga sporo energii, w zasadzie jest to gaz ziemny. Poziomy ceny oleju, gazu ziemnego oraz amoniaku mają bezpośredni wpływ na ceny mocznika. Wzrost ceny tych składników ma bezpośredni wpływ na ceny rynkowe AdBlue.

Jak można sprawdzić, czy dany samochód wymaga AdBlue?

Na desce rozdzielczej znajduje się kontrolka lub wskaźnik informujący o konieczności uzupełnienia AdBlue. Z reguły zajmuje się tym warsztat, po przekazaniu samochodu do serwisu, ale może być również konieczne uzupełnianie płynu pomiędzy wizytami w serwisie. W takim przypadku napełnienie zbiornika AdBlue jest bardzo łatwe. Wystarczy napełnić oddzielny zbiornik AdBlue, tak jak standardowy zbiornik oleju napędowego, przy użyciu zbiornika lub dystrybutora na stacji obsługi, jeśli umożliwia ona obsługę samochodów.

Jak można sprawdzić, czy dany samochód wymaga AdBlue?

Twój samochód wymaga AdBlue, jeśli jest wyposażony w technologię SCR. Technologia SCR występuje w wielu standardowych samochodach zgodnych z normą Euro 6. Informacje te możesz uzyskać:

  • U swojego dealera samochodów
  • W podręczniku użytkownika samochodu

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w system SCR, zbiornik AdBlue (często posiadający niebieski korek) znajduje się w pobliżu zbiornika oleju napędowego lub w bagażniku, pod wykładziną. W przypadku każdej marki pojazdu zbiornik może znajdować się w innym miejscu.

Ile AdBlue będę potrzebować w samochodzie?

Ilość AdBlue potrzebna w samochodzie może się różnić. Jest to uzależnione od następujących czynników:

  • Typ pojazdu (4x4, samochód osobowy, MPV…)
  • Typ silnika
  • Wymagania dotyczące jazdy oraz mocy (jazda górskimi drogami, w śniegu, z przyczepą, z przyczepą kempingową...)
  • Styl jazdy

Zużycie można również kontrolować przy użyciu wskaźnika AdBlue w samochodzie. Informacje na temat zużycia AdBlue można znaleźć na wielu forach internetowych. Zapoznaj się z tymi informacjami, aby wiedzieć, czego możesz się spodziewać.

W niektórych przypadkach możesz nawet nie zauważyć obecności AdBlue, ponieważ zużycie będzie na tyle niskie, że samochód będzie wymagał uzupełnienia płynu wyłącznie podczas wizyt w serwisie.

Jeśli wskaźnik AdBlue zasygnalizuje konieczność uzupełnienia zbiornika, nie musisz o nic się martwić: Twój samochód nadal będzie sprawnie się poruszał, zanim konieczne będzie uzupełnienie płynu. Oto praktyczna instrukcja używania AdBlue.